Infinix S6
Please provide the HTML article you would like me too rewrite.
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | --- |
| Weight | --- |
| Build |
Glass front - Plastic body |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 99.6 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System |
Android 9.0 (Pie) - XOS 5+ |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY
| RAM + ROM | 4/6 GB |
| Card Slot | Yes, up to 256 GB via microSD card (uses dedicated slot) |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Quadruple Lenses |
| Camera Sensor(s) | 48 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP Main camera |
| Camera Features |
Autofocus Continuous shooting Digital zoom Geotagging Panorama HDR Touch focus Face detection White balance settings ISO settings Exposure compensation Self-timer Scene mode Flash type - Quad LED 5-element lens Secondary rear camera - 5 MP (ultra- wide angle) Wide-angle lens - 120° (#2) Third rear camera - 2 MP |
| Video Resolution | 1080@30fps, 720p@30fps, |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 32-megapixel Motorized Pop-up |
| Camera Features |
FaceID, HDR, 6-level AI face Beauty Punch hole |
| Video Resolution | 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| Speaker Location | Chin, below display |
| Audio Jack Type | Yes, 3.5mm audio jack |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| NFC | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| FM Radio | Yes, FM Radio |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Wireless Charging | No |
| Talk Time Talk Time is the longest time that a single battery charge will last when you are constantly talking on the phone under perfect conditions, Ambient temperature and highly dependent on the cellular network environment such as the distance to the closest cell network tower. | Up to 28 hours |
| Stand-by | Up to 480 hours |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
User Reviews
Leave a Comment
Leave a Reply
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
