Doogee T20S
Following the release of the Doogee T10s, the company introduced the T20s, a lower-cost variant of the original Doogee T20 launched earlier. The T20s retains the same Unisoc Tiger T610 processor and features a 10.4-inch IPS display with a resolution of 2000 x 1200 pixels. Though, the internal storage has been reduced to 128GB, compared to the 256GB available on the standard T20 model. the device continues to include 8GB of RAM.
The battery capacity on the T20s is 7,500mAh, a decrease from the 8,300mAh battery found in the original T20. Camera specifications have also been adjusted; the rear camera now has a 13MP sensor, and the front camera is 5MP, whereas the previous model offered 16MP and 8MP sensors, respectively. The tablet operates on Android 13 out of the box.Additional features include Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS, and a USB Type-C port for charging and data transfer. The device supports a microSD card for expandable storage. Sensors on the tablet include an accelerometer, gyroscope, and ambient light sensor. The T20s is available in three color options: Green, Gray, and Black.
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network Bands | GSM Band: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 and SIM 2 |
| 3G Network Bands | 3G Bands: 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network Bands | LTE Bands: 1, 3, 5, 7, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network Bands | Does not support 4G network |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | --- |
| Weight | 470 grams |
| Build | Glass front / Aluminum back / Aluminum frame |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | IPS touchscreen / 16M colors / up to 300 nits |
| Size | 10.4 inches, (77.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 16:10 ratio (221 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| RAM + ROM | 8GB + 128GB |
| Card Slot | Yes, up to 1TB via microSD card |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 13MP |
| Camera Features | Autofocus / LED Flash |
| Video Resolution | 1080p@30 |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 5-megapixel |
| Camera Features | Fixed focus |
| Video Resolution | 1080p |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| NFC | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BeiDou |
| FM Radio | Yes, FM Radio |
SOUND
| Loudspeaker | Yes: Dual BOX speakers |
| Speaker Location | Side mounted |
| Audio Jack Type | Yes; 3.5mm |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Ion 7500mAh battery |
User Reviews
Leave a Reply
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
