Infinix Note 3 Pro
Infinix Note 3 Key Specifications & Features
- 6.0-inch IPS LCD display with 1080 x 1920 pixels resolution, resulting in 367 ppi pixel density
- MediaTek MT6753 octa-core processor clocked at 1.3 GHz paired with 3GB of RAM
- Runs on Android 6.0 Marshmallow operating system
- Internal storage capacity of 16GB, expandable via microSD card up to 128GB
- 13-megapixel rear camera with LED flash and 5-megapixel front-facing camera
- Connectivity options include 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n,and optional 4G LTE support
- Rear-mounted fingerprint sensor for biometric security
- 4500 mAh non-removable battery supporting fast charging technology
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G Network Bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | 162.5 x 82.3 x 8.4 (6.66 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 199 g (4.02 oz) |
| Build | Brushed Metal |
| SIM Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | LTPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6 inches, 68.9 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (32nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY
| RAM + ROM | 3 GB |
| Card Slot | Yes, up to 128 GB via microSD card |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 13-megapixel main camera |
| Camera Features | Geo-tagging, panorama |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 5-megapixel |
| Video Resolution | VGA |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| Speaker Location | Back |
| Audio Jack Type | Yes, 3.5mm audio jack |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP |
| NFC | |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
| Wireless Charging | No |
| Talk Time Talk Time is the longest time that a single battery charge will last when you are constantly talking on the phone under perfect conditions, Ambient temperature and highly dependent on the cellular network environment such as the distance to the closest cell network tower. | Up to 26 hours |
| Stand-by | Up to 500 hours |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
User Reviews
Leave a Comment
Leave a Reply
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
