Infinix Note 4 Pro
The Infinix Note 4 Pro shares many specifications with the Infinix Note 4. The primary differences lie in the increased RAM and internal storage capacity.
Technical Specifications of Infinix Note 4 Pro
- 5.7-inch IPS LCD display with a resolution of 1080 x 1920 pixels, resulting in 386 pixels per inch (ppi)
- MediaTek MT6753 octa-core processor clocked at 1.3 GHz paired with 3GB of RAM
- Runs on Android 7.0 Nougat operating system
- Internal storage capacity of 32GB, expandable via microSD card up to 128GB
- Rear camera with 13-megapixel sensor and front-facing 8-megapixel camera
- supports 4G LTE connectivity for mobile data
- Front-mounted fingerprint sensor for biometric security
- 4300 mAh non-removable battery with support for fast charging technology
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G Network Bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps/LTE Cat4 150 |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | 159 x 78 x 8.4 mm (6.66 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 198 g (6.02 oz) |
| Build | Premium Plastic |
| SIM Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 nches, 68.9 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~384 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (32nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY
| RAM + ROM | 3 GB |
| Card Slot | Yes, up to 128 GB via microSD card |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 13-megapixel main camera |
| Camera Features | Geo-tagging, panorama, PDAF, |
| Video Resolution | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Double Lenses |
| Camera Sensor(s) | 8-megapixel |
| Camera Features | face beauty |
| Video Resolution | 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| Speaker Location | Back |
| Audio Jack Type | Yes, 3.5mm audio jack |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| NFC | |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Ion 4300 mAh battery |
| Wireless Charging | No |
| Talk Time Talk Time is the longest time that a single battery charge will last when you are constantly talking on the phone under perfect conditions, Ambient temperature and highly dependent on the cellular network environment such as the distance to the closest cell network tower. | Up to 28 hours |
| Stand-by | Up to 600 hours |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
User Reviews
Leave a Comment
Leave a Reply
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
