Infinix Zero 2 LTE
Please provide the HTML article you would like me to rewrite.
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G Network Bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps/LTE Cat4 150 |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | 140 x 70 x 7.9 mm (6.66 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 154 g (4.02 oz) |
| Build | Kelvia |
| SIM Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | AMOLED LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (32nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY
| RAM + ROM | 3 GB |
| Card Slot | Yes, up to 32 GB via microSD card |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 13-megapixel main camera |
| Camera Features | Geo-tagging, panorama |
| Video Resolution | 720p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 5-megapixel |
| Video Resolution | VGA |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| Speaker Location | Back |
| Audio Jack Type | Yes, 3.5mm audio jack |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| NFC | |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Wireless Charging | No |
| Talk Time Talk Time is the longest time that a single battery charge will last when you are constantly talking on the phone under perfect conditions, Ambient temperature and highly dependent on the cellular network environment such as the distance to the closest cell network tower. | Up to 16 hours |
| Stand-by | Up to 300 hours |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
User Reviews
Leave a Comment
Leave a Reply
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
